musician collage
musician collage ©

Dekel Wiesman, British Council

להלחין את היצ'קוק

תשעת הסרטים המוצגים בפרוייקט ללא פסקול פותחים בפנינו מרחב יצירתי נסיוני המאפשר לקשור בין עבודתו הקולנועית של היצ'קוק לקולות מוזיקליים מגוונים, ובכך לייצר חוויה אודיו-ויזואלית חדשה.
ששה מתוך תשעת הסרטים ילוו במופע מוזיקלי חי של מוזיקאים ישראלים נבחרים. שלושה סרטים נוספים ילוו בפסקול מוזיקלי שהולחן במיוחד עבור פרויקט השיחזור מאת מוזיקאים בריטיים.

המוזיקאים המשתתפים: דניאל סלומון, ערן צור, קרני פוסטל ותום דרום, אבטה בריהון ועמרי מור, עופר טל (סקולמאסטר), ויסאם ג'וברן ומארק אליהו. 

פסקולים מוקלטים: ג'ון סוויני, ניתין סוהני, סואטו קינץ'.

דניאל סלומון | "גן התענוגות" | סינמטק תל אביב 20.2.14 

דניאל סלומון, מוסיקאי, זמר, פסנתרן ומפיק מוסיקלי אשר עבד עם מיטב האמנים הישראלים (אביב גפן, שלמה ארצי ועוד) והוציא ארבעה אלבומי סולו מצליחים. זוכה פרס אקו"ם כמלחין, וכותב מוסיקה לסרטים, סדרות והצגות תיאטרון רבות. בין שיריו "עדיף", "אהבה", "רבות הדרכים", "הייתכן" ועוד. 

לעמוד הסרט "גן התענוגות" >>

ערן צור | "האיש מהאי מן" | תל אביב 3.3.14, ירושלים 14.3.14, חיפה 18.3.14

 ערן צור, מהאמנים הנדירים שהצליחו, במהלך הקריירה המוסיקלית שלהם, לגבש לעצמם זהות אמנותית בוגרת, אמינה, ובעיקר אישית מאוד. ערן, חבר להקת טאטו המיתולוגית, מנהיג להקת כרמלה גרוס ואגנר, הוציא אלבום סולו ראשון בשנת 1995 (עיוור בלב ים), הופיע והקליט משירי יונה וולך בפרויקט "אתה חברה שלי". בשנת 2000 הוציא את האלבום "תכלית בתחתית" ואחריו הגיע "כל מה שאנושי". באלבומו האחרון שיתף פעולה עם אנסמבל מיתר ובו הוקלטו גרסאות מיוחדות בעיבודים קלאסיים למיטב משיריו. בין שיריו הבולטים: "קיץ", "תמונה אימפרסיוניסטית", "פרפרי תעתוע", "בלילות של ירח מלא" ועוד.

לעמוד הסרט "האיש מהאי מן" >>

קרני פוסטל ותום דרום | "מוסר מפוקפק" | תל אביב 28.2.14, חיפה 8.3.14,ירושלים 21.2.14

 קרני פוסטל היא מוזיקאית, יוצרת ומלחינה אשר הופיעה והקליטה עם מיטב אומני ישראל, ביניהם שלום חנוך, מאיר אריאל, אסף אמדורסקי, ארקדי דוכין, משינה, ברי סחרוף ועוד רבים. פוסטל שיתפה פעולה עם הכוריאוגרפים אוהד נהרין ויסמין גודר, עבדה עם תיאטרון בית לסין ותיאטרון תמונע, עם במאי הקולנוע רענן אלכסנדרוביץ' (זוכה פסטיבל סאנדנס 2012), סיוון ארבל, צחי גראד וציפי ברנד ("גוגל בייבי" - זוכה דוקאביב 2009). פוסטל הוציאה שלושה תקליטים, שניים של ההרכב "ביקיני" עם חיים לרוז וב-2001 תקליט סולו. ב- 2009 הוציאה אלבום "חדר" בו הוקלטו 10 שירים ישנים מחדש, בביצועים אקוסטיים. מ-2007, פוסטל מופיעה עם אפרת בן צור במופע משותף. עד לאחרונה הופיעה עם אסף אבידן בארץ ובחו"ל.

תום דרום מוסיקאית ומעבדת, מלחינה ומפיקה מוסיקה לסרטים ווידיאו ארט. דרום עבדה עם הבלקן ביט בוקס, אסף אבידן, אפרת גוש, תומר יוסף, אסף אמדורסקי וקרני פוסטל.

לעמוד הסרט "מוסר מפוקפק" >>

עופר טל (סקולמאסטר) | "גן התענוגות" | חיפה 12.3.14, ירושלים 25.2.14

 עופר טל, יוצר, מפיק, די.ג'י וחצי מההרכב "רדיו טריפ". בשנת 2002 הקים יחד עם אורי ורטהיים (מיקסמונסטר) את אחד ההרכבים הישראליים המעניינים ופורצי הדרך – "התפוחים", הרכב של אנסמבל נגני ג'אז, Fאנק, גרוב ומוסיקה אלקטרונית, איתו הם מופיעים בהצלחה רבה בעיקר בבריטניה וישראל. בשנת 2005 זכה עופר בתחרות ה"פריסטייל", ובשנת 2009 החל הלייבל שבבעלותם, שעד אז שחרר רק חומרים של "רדיוטריפ",  להפיק אלבומים להרכבים איכותיים נוספים מהמשפחה המוזיקלית הקרובה-רחוקה: האחים רמירז, מארקי פאנק, דיגיטל_מי, טרי, לפט ובום פם, וכן אלבום אוסף של הלייבל שיצא בשיתוף עם "קול הקמפוס".

לעמוד הסרט "גן התענוגות" >>

ויסאם ג'ובראן | "שמפניה" | תל אביב 25.2.14, חיפה 6.3.14, ירושלים 4.3.14

ויסאם ג'ובראן הוא כנר, מלחין ונגן עוד פלסטיני המתגורר בישראל. ג'ובראן מוביל בתחום מוזיקת עוד נסיונית אוריינטלית ועבודתו המגוונת מתפרשת על פני תחומים רבים: אופרה, סימפוניה, קונצרטים, לחנים לכלים בודדים וכן יצירות אלקטרו אקוסטיות מורכבות. בנוסף כותב ג'ובראן מוסיקה לקולנוע ולתיאטרון. יצירותיו הוצגו בפסטיבלים באירופה, ארה"ב , קנדה, ישראל וירדן. הסימפוניה "גילגמש" שכתב נוגנה על ידי התזמורת הסימפונית של מוסקווה ושודרה ברדיו. ג'ובראן הוא זוכה פרס ראש הממשלה למלחינים לשנת 2004 והמנצח של תזמורת הנוער הערבית-יהודית בנצרת.

לעמוד הסרט "שמפניה" >>

מארק אליהו | "סחיטה" | תל אביב 21.2.14, חיפה 1.3.14, ירושלים 7.3.14

מארק אליהו הוא מלחין, מפיק ומעבד מוזיקלי השולט ביד רמה בכלי הנגינה הפרסי קמנצ'ה ובכלי הנגינה הטורקי בגלמה. הוא נולד בדאגסטן אשר בהרי הקווקז ועלה לישראל עם הוריו בגיל 7. אלבומו הראשון ברוח המזרח יצא בשנת 1999 ומאז הוא מופיע ברחבי העולם, מלחין מוזיקה ללהקות מחול, תזמורות ופרויקטים שונים נוספים.

לעמוד הסרט "סחיטה" >>

אבטה בריהון | "אשת האיכר" | תל אביב 24.2.14, חיפה 23.2.14, ירושלים 27.2.14

אבטה בריהון הוא סקסופוניסט ג'אז ומלחין אתיופי ישראלי. בריהון נולד באדיס אבבה שבאתיופיה והצטרף למשפחתו בישראל בשנת 1999, כשהוא משאיר אחריו את אשתו לשעבר ובנו. סגנונו מזכיר את ג'ון קולטריין ממנו הושפע בריהון רבות. אלבומו הראשון יצא בשנת 2002 ודורג בין אלבומי הג'אז הטובים ביותר של השנה. האלבום מכיל שמונה קטעים המשלבים ג'אז חופשי עם ארבעה סגנונות מוזיקליים אתיופיים; מקצבי הבאטי, טזרה ואמבסל שמקורם בחבל וולו ברמת אתיופיה, שם מתגוררת מרבית הקהילה היהודית האתיופית, ומקצב האנחי הויה, המשמש בעיקר במוזיקה דתית. 

לעמוד הסרט "אשת האיכר" >>

ג'ון סוויני | "התדרדרות" (פסקול מוקלט) תל אביב 1.3.14 ,חיפה -יפורסם בהמשך, ירושלים 17.3.14

ג'ון סוויני (John Sweeney) החל לנגן בשנת 1990 עבור סרט אילם באולפני רייברסייד שבלונדון. מאז הוא ניגן בשלל אולמות בבריטניה, כולל הסינמטק של מכון הקולנוע הבריטי (סאות'בנק), מרכז האמנויות ברביקן והארנולפיני בבריסטול. כמו כן הוא השתתף בפסטיבלים רבים, כולל הפסטיבל הבריטי לסרטים אילמים. שמו יצא למרחוק גם בתור נגן במופעי בלט ומחול מודרני.

לעמוד הסרט "התדרדרות" >>

ניתין סוהני | "הדייר" (פסקול מוקלט) |  תל אביב 22.2.14 ,חיפה 25.2.14, ירושלים 12.3.14

 ניתין סוהני (Nitin Sawhney) הוא מפיק על, פזמונאי, די ג'יי, מעבד תזמורתי וחלוץ תרבותי המנגן על מספר רב של כלים. הוא הלחין וביצע יצירות עם חלק ניכר מהתזמורות המובילות בעולם ואף כתב ושיתף פעולה עם אמנים כגון פול מקרטני, סטינג, בריאן אינו, אנושקה שנקר, ג'ף בק ושאקירה. סוהני עובד ללא הרף גם בחינוך מוזיקלי, במסגרת תפקידו כפטרון התוכנית 'גישה למוזיקה' של ממשלת בריטניה.

לעמוד הסרט "הדייר" >>

סואטו קינץ' | "הזירה" (פסקול מוקלט) | תל אביב 23.2.14, חיפה 22.2.14, ירושלים: 20.3.14

סווטו קינץ' (Soweto Kinch) הוא נגן סקסופון אלט וראפר עטור פרסים. הוא נחשב לאחד מהמוזיקאים הצעירים הורסטיליים והמהנים הן בסצנת הג'אז והן בסצנת ההיפ הופ בבריטניה. הוא קטף שלל עיטורים ופרסים מרשימים משני צידי האוקיינוס האטלנטי - כולל מועמדות לפרס מרקורי, שני פרסי UMA ופרס MOBO בקטגוריה 'הרכב הג'אז הטוב ביותר' לשנת 2003. בשנת 2007 הוא זכה בפעם השנייה בפרס MOBO, שוב בקטגוריה 'הרכב הג'אז הטוב ביותר'.

לעמוד הסרט "הזירה" >>

 

לתכנייה המלאה ומועדי הקרנות