ד"ר הולגר גרהאדט, מכון המחקר של לונדון / ד"ר יעקב נחמיאס, המכון הבריטי לחקר הסרטן - האוניברסיטה העברית בירושלים

מחלת כבד היא הגורם החמישי בשכיחותו לתמותה בבריטניה, והיא נמצאת בעלייה מתמדת. מספר הכבדים הזמינים להשתלה נמוך מהנדרש.  טכנולוגיות של תאי גזע יכולות לגשר על הפער הזה באמצעות יצירת כבדים חדשים מתאי גזע אנושיים. 

עם זאת, השיטות הקיימות הובילו עד עתה רק ליצירת תאי כבד בעלי יכולת תפקוד נמוכה ויכולת מוגבלת לשרוד את ההשתלה. אחד מהנדבכים החיוניים ביכולתו של התא לשרוד הם כלי דם קטנים המספקים חמצן ורכיבים תזונתיים.

פרויקט זה הוא מחקר משותף למעבדותיהם של גרהאדט (מכון המחקר של לונדון) ונחמיאס (האוניברסיטה העברית בירושלים), ומטרתו היא ליצור רשת של כלי דם שיתמכו בפיתוח כבד אנושי בצלחת פטרי.  

בטווח הקצר, למחקר זה יש פוטנציאל להפוך לפלטפורמה חדשה למחקרים שיעסקו בשחזור הכבד, ובטווח הרחוק - להחליף את השתלות הכבד הרגילות. 

אודות החוקרים

ד"ר הולגר גרהארדט

המחלקה לביולוגיה וסקולארית, מכון המחקר של לונדון - המכון לחקר הסרטן, בריטניה

ד"ר גרהארדט קיבל את תואר הדוקטורט שלו מאוניברסיטת טובינגן, גרמניה והשלים את הכשרת הפוסט-דוקטורט שלו באוניברסיטת גטנבורג, שבדיה. מאז שנת 2004 הוא מכהן כראש המעבדה לביולוגיה וסקולארית במכון המחקר של לונדון. גרהארדט נבחר כ"חוקר צעיר" של ארגון EMBO, הנו עמית פרס ליסטר וכן הוענקו לו מדליית הוק ופרס ע"ש יהודה פולקמן.

ד"ר יעקב נחמיאס

המחלקה לביו-הנדסה, האוניברסיטה העברית בירושלים

ד"ר נחמיאס קיבל את תואר הדוקטורט בהנדסה ביו-רפואית מאוניברסיטת מינסוטה וביצע את השתלמות הפוסט-דוקטורט שלו בבית הספר לרפואה של הרווארד, שבו נמנה עם הסגל האקדמי. מאז שנת 2009, הוא מכהן כמנהל המרכז לביו-הנדסה של האוניברסיטה העברית. נחמיאס הוא חתן פרס הקריירה של ה-NIH (המכון הממשלתי לבריאות, ארה"ב) וכן הוענק לו מענק מחקר של ה-ERC (מועצת המחקר האירופית).

"תכנית BIRAX לרפואה רגנרטיבית עודדה אותנו לאחד כוחות בפעילויות המחקר שלנו, תוך שילוב בין ניתוח המנגנונים שעומדים בבסיס תבניות ההיווצרות של כלי הדם לבין הנדסת רקמות ותאי גזע. המטרה היא להתמודד עם האתגרים הייחודיים הכרוכים בהנדוס רקמת כבד מתפקדת עם מערכת כלי דם, שמקורה בתאי גזע אנושיים. ללא המימון והקשרים שיוצרת התכנית, עבודה זו לא הייתה מתאפשרת."