תוכנית המחקר החדשה BIRAX הזדקנות צפויה למלא תפקיד משמעותי בהתמודדות עם האתגרים הגלובליים של ההזדקנות. התוכנית הושקה בשנת 2018, והיא מאגדת בין יכולות מדעיות מובילות בקנה מידה עולמי בישראל ובריטניה עבור חקר ועידוד ההזדקנות הבריאה.

תוכנית BIRAX תממן פרויקטים מחקריים, תגביר את שיתוף הפעולה באמצעות כנסים ומפגשים מדעיים, הזדמנויות לניידות והתמחות עבור חוקרים צעירים, וכן טיפוח קהילת חוקרים חדשה משתי המדינות. כמו כן, תוכנית המחקר צפויה להעלות את המודעות הציבורית באמצעות פעילויות תקשורתיות וציבוריות.

BIRAX הזדקנות ממוקדת כיום בשני סדרי עדיפויות:

  • חקר השפעת ההזדקנות על בריאות האדם,ובפרט הקשר שלה למחלות לב, סוכרת, מחלות אלצהיימר ופרקינסון, טרשת נפוצה, ורב-תחלואתיות.
  • קידום טכנולוגיה ורפואה מותאמת אישית במחקר ההזדקנות, בין היתר סמנים ביולוגיים חדשניים, אלגוריתמים וטכניקות חישוב ומדידה.

מדוע מחקרי הזדקנות כה מכריעים?

הזדקנות, וההשלכות הרפואיות, החברתיות והכלכליות שלה, הם אתגר עולמי בעל חשיבות גדולה יותר ויותר. הזדקנות היא הגורם לרוב המחלות הכרוניות, וגורמת לחלק הגדול ביותר של נכות ותמותה. בבריטניה צפויה אוכלוסיית האנשים מעל גיל 75 להכפיל את עצמה במהלך 30 השנים הבאות, ואילו בישראל, אוכלוסיית הקשישים לשנת 2015 שמנתה 833,000 צפויה להכפיל את עצמה עד שנת 2035.

אולם, הזדקנות אינה נושא משמעותי רק עבור בריטניה וישראל. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, האוכלוסייה העולמית של אנשים בני 60+ שנים צפויה לגדול מ- 605 מיליון לשני מיליארד בין השנים 2000 ל 2050, מה שהופך את המחלות הקשורות להזדקנות לאתגר הבריאות החשוב ביותר של ימינו.

בעמוד זה