פרופסור צ'רלס פרנץ-קונסטנט , אוניברסיטת אדינבורו / פרופסור אלי קשת, האוניברסיטה העברית בירושלים

קיים צורך דחוף בטיפולים רגנרטיביים עבור מחלות הפוגעות במוח, שלא זכה עד עתה למענה הולם.  חוסר היכולת ליצור כמות מספיקה של תאי עצב חדשים (נוירונים) על מנת להחליף את אלה שנהרסים בפגיעות מוח שונות - מוביל לנכות או לפגיעה קוגניטיבית ארוכת טווח. שיפור היכולת של המוח הבוגר ליצור נוירונים חדשים הוא אחת מהמטרות העיקריות של הרפואה הרגנרטיבית. 

הראיות מצביעות על כך שכלי דם הקשורים לתאי גזע עצביים במוח חיוניים להתפתחותם ותפקודם של תאים אלו. פרויקט מחקרי זה, הנערך על ידי המעבדות של פרופסור פרנץ'-קונסטנט (אוניברסיטת אדינבורו) ופרופסור קשת (האוניברסיטה העברית בירושלים), בוחן את האפשרות להרחיב את הייצור של תאי עצב, באזורים ספציפיים במוח, וזאת באמצעות שיפור הייצור של כלי הדם וניצול היכולת הייחודית של הרחבת הנישה הווסקולארית במסגרת המערך הניסויי.  עוצמתה של גישה זו באה לידי ביטוי בממצא המלמד כי תהליך הייצור של תאי עצב יכול להתגבר במידה ניכרת בקרב אנשים מבוגרים, דרך החייאתם של כלי דם.

אודות החוקרים

פרופסור פרנץ'-קונסטסנט

פרופסור לנוירולוגיה רפואית, מרכז MRC לרפואה רגנרטיבית, אוניברסיטת אדינבורו

פרופסור פרנץ'-קונסטנט עבר השתלמות קלינית בתחום הנוירו-גנטיקה והשלים את תואר הדוקטורט (UCL) והפוסט-דוקטורט (MIT) במדעי המוח ובביולוגיה התפתחותית. במהלך שהותו בקיימברידג', בין השנים 1991 – 2007 הוא התמקד במדעי מוח רגנרטיביים, ייצור מיילין ותאי גזע (כיהן כפרופסור מאז שנת 2000) ולאחר מכן עבר לאדינבורו ובשנת 2008 מונה למנהל מרכז MRC לרפואה רגנרטיבית.

פרופסור אלי קשת,  Ph.D

פרופסור לביולוגיה מולקולארית, המחלקה לביולוגיה התפתחותית וחקר הסרטן, האוניברסיטה העברית בירושלים

פרופסור קשת התמחה כרטרו-וירולוג ובתחילה עסק בחקר וירוסים גורמי סרטן. משנת 1991 ואילך הקדיש את זמנו למחקר בתחומי הביולוגיה הווסקולארית והאנגיוגנזה והתמקד בביולוגיה של חלבון ה-VEGF ובתפקידיהם המגוונים של כלי הדם בהומאוסטזה ובחידוש של איברים.