פרופסור קווין שייקשף, אוניברסיטת נוטינגהם / ד"ר שרונה אבן-רם, המרכז הרפואי האוניברסיטאי הדסה באוניברסיטה העברית

מחלת פרקינסון היא המחלה הנוירודגנרטיבית (ניוון עצבי) הנפוצה ביותר בעולם, והיא נגרמת כתוצאה מניוון מתקדם של תאי העצב. הטיפולים הקונוונציונליים יכולים לסייע רק לטווח קצר והם גורמים לתופעות לוואי חמורות. 

הטיפול בתאי גזע משוחזרים, שבו נוצרים תאי גזע עובריים לצורך פיתוחם לתאי עצב, אמנם זכה ליישום בשנים האחרונות. עם זאת, בפני השימוש הקליני בתאים אלה ניצבים עדיין מכשולים משמועתיים:  היווצרות גידולים סרטניים באתר ההשתלה ושיעור הישרדות נמוך של התאים שמושתלים.

במסגרת פרויקט מחקרי זה מפותחות שיטות בחירה חדשות המאפשרות להיפטר מתאים שעלולים להפוך לסרטניים ובנוסף להכין את תאי העצב בצורה בטוחה. כמו כן, בוחנים החוקרים דרך חדשה להשתלת תאים עצב בוגרים על מנת להגדיל את הסבירות לכך שהם ישמרו על תפקודם וישחזרו את האזור הפגוע במוח. 

גישה משולבת זו עתידה לסלול את הדרך לטיפול קליני חלופי, המבוסס על שימוש בתאי גזע עבור מחלות נוירודגנרטיביות כגון מחלת הפרקינסון.  

אודות החוקרים

פרופסור קווין שייקשף

בית הספר לרוקחות, אוניברסיטת נוטינגהם

מנהל המרכז לתאי הגזע, הנדסה ומידול של רקמות וכן ראש בית הספר לרוקחות

מאז שובו לבריטניה מהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס בשנת 1997, המצאותיו של פרופסור קווין שייקשף ופריצות הדרך המדעיות שלו הובילו לפרסומם של 200 מאמרים מלאים שזכו לסקירת עמיתים, יותר מ-5000 אזכורים, הקמה של שתי חברות מצליחות בנוטינגהם, 13 משפחות של פטנטים ושלל פרסים בין-לאומיים. בנוסף, הוא מילא תפקיד מרכזי בעיצוב המחקר הבין-תחומי בבריטניה, דרך חברות מתמשכת במועצות בכירות של קביעת מדיניות ומתן מענקים. לאחרונה, הוא הקים מכון בין-תחומי המונה 320 חוקרים, בשם המרכז למדעים הביו-מולקולריים. בחודש אוגוסט 2009 מונה לראש בית הספר לרוקחות, מוסד המחקר המוביל ב-Research Assessment Exercise 2008. 

ד"ר שרונה אבן-רם

המחלקה לתרפיה גנטית, המרכז הרפואי הדסה באוניברסיטה העברית

ד"ר אבן-רם מכהנת כראש קבוצת ה-ECM ושלד התא במרכז לחקר תאי הגזע העובריים. כמו כן, היא משמשת כמרצה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה. היא משמשת גם כעורכת ה-Extracellular Matrix Protocols: /Methods in Molecular Biology  Humana/Springer.