©

וולפגנג מוצפי-הלר

מימין לשמאל: פרופסור ריימונד דואק, מנהל המכון לגליקוביולוגיה באוניברסיטת אוקספורד ויו"ר משותף של המועצה המדעית של בריטניה וישראל, אלן גמל, מנכ"ל המועצה הבריטית בישראל, פרופסור אנדרו המילטון, נשיא אוניברסיטת אוקספורד, פרופסור פדרו ברלינר מנהל המכונים לחקר המדבר ע"ש בלאושטיין באוניברסיטת בן-גוריון | צילום: וולפגנג מוצפי-הלר

פרופסור אנדרו המילטון, נשיא אוניברסיטת אוקספורד, השיק במהלך ביקורו במכון בלאושטיין לחקר המדבר, בקמפוס שדה בוקר של אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, את תכנית המחקר הגלובאלית של המועצה הבריטית בתחום המים.

היוזמה תממן הזדמנויות עבור חוקרים מבריטניה וישראל לעבודה משותפת מול עמיתים בתחום ממדינות אשר מתמודדות עם אתגרים בתחום המים. האירוע הראשון של היוזמה יהיה סמינר בינלאומי במהלך כנס האו"ם ה-5 שיעסוק בנושא אזורים צחיחים, מדבריות ומדבור. הסמינר יתקיים בנובמבר 2014 בראשות ד"ר ניק מידלטון מבית ספר סנטה אנה באוניברסיטת אוקספורד. הסמינר יביא יחדיו מדענים בריטים וישראלים, בתחום מחקר צחיחות עם עמיתים מקניה, דרום אפריקה, ניגריה, הודו ונמיביה בדגש על התבוננות בטכנולוגיות חדשות. 

בנוסף, פרופסור המילטון הכריז על כנס בינלאומי של המועצה הבריטית אשר יתקיים בקמפוס שדה בוקר בשנת 2016. הכנס יפגיש מובילי עולם במחקרי מדבריות ומים לצד אישים ממדעי החברה על מנת להחליף רעיונות ולשתף גישות שונות בהתמודדות עם אתגרים בתחום המים.

לדברי פרופסור המילטון:

הביקור היה מעורר השראה. באמצעות יוזמת המים הבינלאומית של המועצה הבריטית בישראל, תוכלנה בריטניה וישראל לשלב כוחות עם חוקרים ברחבי העולם על מנת לזהות פתרונות חדשניים לאחת הבעיות הדחופות ביותר של האנושות. 

נשיאת אוניברסיטת בן גוריון בנגב, פרופסור רבקה כרמי, שיבחה את היוזמה וציינה כי היא מתבססת על החוזק של שתי האוניברסיטאות בתחום המחקר תוך יצירת מודל לשיתופי פעולה ברחבי העולם. "דוד בן-גוריון חלם על 'יצירת אוקספורד בנגב אשר תשמש כאור לגויים'. יוזמה זו תבטיח כי מידע מדעי ברמה הגבוהה ביותר יגיע לאנשים הזקוקים לו. אני מודה למועצה הבריטית אשר לקחה על עצמה את הובלת הפרויקט החשוב הזה". 

אלן גמל, מנכ"ל המועצה הבריטית בישראל :

היוזמה החדשה תפגיש בין חוקרים מובילים בעולם ותתמקד באתגרים בתחום המים, אשר מאיימים על 1.3 מיליארד תושבים. 

אנו מאמינים כי יחדיו, בריטניה וישראל, יכולות להוות גורם מוביל בהתמודדות עם סוגיות אלה ואנו שמחים להשיק יוזמה זו עם אוניברסיטת בן גוריון ואוניברסיטת אוקספורד. 

 

ראו גם