מציאת התאים הטובים ביותר בגוף לבנייה מחדש של הלב

פרופ'ברונו פיאולט - פרופ' לרפואה רגנרטיבית, אוניברסיטת אדינבורו

פרופ'יוסף איצקוביץ'-אלדור - פרופ' במכון לחקר תאי הגזע, הטכניון, המכון הטכנולוגי לישראל / רמב"ם ,הקרייה הרפואית לבריאות האדם

 

במימון משותף עם הקרן הבריטית למחלות לב British Heart Foundation

מחלת לב כלילית, הגורם הראשי להתקפי לב, היא גם גורם המוות המוביל בבריטניה, והיא אחראית לכ-73,000 מקרי מוות בבריטניה מדי שנה. על אף שכיום שיעור ההישרדות לאחר התקף לב הנו גבוה יותר מאי פעם, לא קיים מרפא לאי-ספיקת לב בעקבות התקף לב, כאשר יכולת הלב להזרים דם בגוף נפגעת.

קיים מחסור ניכר בתורמי לב, כך שתקוותם של החוקרים היא שפתרונות עתידיים יגיעו משטחי הרפואה הרגנרטיבית, במסגרתה הנזק שנגרם ללב יתוקן או שרקמת לב שאבדה תחודש.

פרופ' פיאולט ופרופ' איצקוביץ'-אלדור מתמקדים במחקרם בתאים דמויי עכביש, אשר עוטפים את כלי הדם ונקראים "פריציטים". תאים אלה ידועים בשל יכולתם לעודד התחדשות של רקמות. אולם, יש סוגים שונים של פריציטים, ועושה רושם שיש להם תפקידים ספציפיים - חלקם דווקא אחראים להיווצרות רקמת צלקת לאחר הנזק, ולא להתחדשות הרקמה הפגומה.

על ידי זיהוי הפריציטים המתאימים ביותר לתיקון לבבות שניזוקו, פרויקט זה יסייע ביד החוקרים לעשות צעד חשוב בדרך לטיפול רגנרטיבי עבור אנשים שליבם ניזוק בעקבות התקף לב.