סם ג'ימה (Gyimah), שר האוניברסיטאות, המדע, המחקר והחדשנות, השיק היום את הקול הקורא להצעות במסגרת תכנית הדגל לשיתוף פעולה מדעי בין בריטניה לישראל, BIRAX  אייג'ינג

BIRAX  ("התכנית לשיתוף פעולה אקדמי ומחקרי בריטניה-ישראל") היא יוזמה מטעם המועצה הבריטית והשגרירות הבריטית בישראל, המקדישה מיליוני ליש"ט למחקרים חלוציים, שנערכים במשותף על ידי מדענים בבריטניה ובישראל. יוזמת BIRAX לרפואה רגנרטיבית השקיעה עד היום קרוב ל-8 מיליון ליש"ט ב-19 פרויקטים מתקדמים, שבהם מעורבים יותר מ-100 חוקרים בשתי המדינות. הפרויקטים משתמשים בטכניקות חדשניות כמו טיפולים בתאי גזע וטיפוליםרגנרטיביים על מנת להתמודד עם כמה מן המצבים והמחלות המאתגרים ביותר בעולם, כולל מחלות לב וכלי דם, מחלות לב, סוכרת ופרקינסון.

השנה הפנתה BIRAX את תשומת ליבה לחקר ההזדקנות. לאחרונה, בחרה מועצת המדע הבריטית-ישראלית את ההזדקנות כאחד האתגרים הדחופים והחשובים ביותר העומדים בפנינו כיום. הנתונים הסטטיסטיים אודות ההזדקנות מדהימים: על פי נתוני קרן האוכלוסין של האו"ם, מספרם ושיעורם של הקשישים באוכלוסייה גדל מהר יותר מכל קבוצת גיל אחרת. כיום, אחד מכל תשעה אנשים בעולם הוא בן 60 ומעלה, נתון שצפוי לגדול לאחד מכל חמישה עד 2050. לאור העובדה שגיל הוא גורם הסיכון הגדול ביותר במחלות מסכנות חיים רבות, ביניהן אי ספיקת לב, שבץ ודמנציה, פיתוח אסטרטגיות להזדקנות מוצלחת מטפס לראש סולם העדיפויות של חברות ומערכות רווחה ברחבי העולם.

BIRAX אייג'ינג הציבה לעצמה שתי מטרות. ראשית, קידום מחקר מדעי חדשני של הזדקנות והשפעתה על בריאות האדם ועידוד שימוש בטכנולוגיה חדשנית, ביג דאטה ורפואה מותאמת אישית בחקר ההזדקנות. שנית, היא מבקשת לפתח שיתוף פעולה מדעי משמעותי, בר קיימא ומעשיר הדדית בין חוקרים, מעבדות ומוסדות.

BIRAX ממשיכה לשאוב את כוחה מתמיכתן של השותפויות ארוכות הטווח שלה. אנו מודים לשותפים המייסדים של BIRAX, קרן פירס ו-UJIA, ולקרנות הפילנתרופיות וקרנות המחקר הרפואי המובילות בבריטניה, שהצטרפו אלינו בשנת 2015. לתמיכת קרן הלב הבריטית, JDRF, האגודה לטרשת נפוצה, והאגודה לאלצייהמר, לצד וייצמן בריטניה, קרן קלור וקרן וולפסון, הייתה תרומה משמעותית להצלחתנו. אנו מברכים את סDiabetes UK ו-Brighfocus על הצטרפותם ל-BIRAX אייג'ינג.

 שגריר בריטניה בישראל, מר דיוויד קוורי אמר:

"הזדקנות היא אחד האתגרים הגדולים שניצבים בפני שתי המדינות שלנו, כמו מדינות רבות אחרות ברחבי העולם, הנוגע בכל שכבות החברה ובכל תחומי החיים. בעת זו, כאשר הממשלות שלנו מציבות את הגיל המתקדם בראש סדר העדיפות שלהן, הגיע הזמן לעודד את הקהילות המדעיות שלנו לשתף פעולה בפרויקטים מחקריים שיקדמו אותנו בחיפוש אחר אסטרטגיות יעילות להזדקנות מוצלחת. זוהי בדיוק המטרה של BIRAX אייג'ינג: לחבר בין הקהילות המדעיות במדינותינו בפרויקטים שיסייעו לנו להתמודד טוב יותר עם תהליך ההזדקנות ועם החברות המזדקנות שלנו".

 מדברי סר טרבור פירס, יו"ר הנהלת קרן פירס:

"בשש השנים האחרונות, יוזמת הרפואה הרגנרטיבית של BIRAXהלכה מחיל אל חיל, ותמכה במחקרים פורצי דרך ובשיתופי פעולה מדעיים ארוכי טווח שלא היו מתאפשרים בלעדיה. עם פנייתה לחקר ההזדקנות, אני סמוך ובטוח שהיא תתרום תרומה שלא תסולא בפז לתחום מחקר מתפתח זה, ותקדם אותנו צעד נוסף לקראת שיפור חייהם של אנשים מבוגרים ברחבי העולם".

 מדברי פרופסור סר נילש סמאני (Samani), המנהל הרפואי של קרן הלב הבריטית (BHF):

 "חדשנות במדע היא מאמץ גלובלי. בעוד שתחרות בין מעבדות יכולה לשמש כמנוע להתקדמות, ישנה תועלת רבה בהרבה בחיבור בין המדענים הטובים בעולם לעבודה למען מטרה משותפת. יוזמת BIRRAX בתחום ההזדקנות היא אקטואלית במיוחד בהתחשב בהרכב הדמוגרפי המשתנה של האוכלוסייה. קרן הלב הבריטית שמחה להיות שותפה ביוזמה זו שמאפשרת למדענים הקרדיווסקולריים הבריטיים המובילים לשתף פעולה עם עמיתיהם בישראל ולהתמודד יחד עם השפעת הזקנה על מחלות לב ודם".

 

שאלות ותשובות נפוצות

לשאלות ותשובות נפוצות אודות התכנית הקליקו כאן