בדומה לתוכנית BIRAX שעסקה בתחום הרפואה הרגנרטיבית, תוכנית BIRAX הזדקנות, צפויה למלא תפקיד משמעותי בהתמודדות עם האתגרים הגלובליים של תהליך ההזדקנות. התוכנית הושקה בשנת 2018, והיא מאחדת בין יכולות מדעיות ברמה עולמית ומקדמת את המחקר בתחום ההזדקנות הבריאה. מטרת התוכנית היא הקמת והגדלת קהילה אקדמית חדשה ומשמעותית, ותמיכה במחקר משותף פורץ דרך בתחום ההזדקנות. כמו כן, התוכנית תממן מענקי ניידות והתמחות לחוקרים וכן תקצה 5 מיליון ליש"ט למימון פרויקטים מחקריים משותפים.

BIRAX הזדקנות מתמקדת כיום בשני סדרי עדיפויות:

  1. חקר ההשפעה של ההזדקנות על בריאות האדם. בין היתר מחלות לב, סוכרת, מחלות אלצהיימר ופרקינסון, טרשת נפוצה, וכן שבריריות ותחלואה רבה.
  2. קידום ופיתוח הטכנולוגיה והרפואה המותאמת אישית במחקר ההזדקנות, הכוללת סמנים ביולוגיים חדשניים, אלגוריתמים וטכניקות חישוב ומדידה.

מדוע מחקרי ההזדקנות כה מכריעים?

ההזדקנות, וההשלכות הרפואיות, החברתיות והכלכליות שלה, הן אתגר בסדר גודל עולמי וקריטי יותר ויותר. הזדקנות היא הגורם העיקרי לרוב המחלות הכרוניות ולחלק הגדול ביותר של נכות ותמותה. בבריטניה צפויה אוכלוסיית האנשים מעל גיל 75 להכפיל את עצמם במהלך 30 השנים הבאות, ואילו בישראל, אוכלוסיית הקשישים שמנתה בשנת 2015  - 833,000 איש, צפויה להכפיל את עצמה עד שנת 2035.

אולם הזדקנות אינה נושא רלוונטי רק לבריטניה וישראל. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, האוכלוסייה העולמית של האנשים בני 60+ שנים צפויה לגדול מ- 605 מיליון לשני מיליארד בין השנים 2000 ל-2050, מה שהופך את המחלות הקשורות להזדקנות לאתגר הבריאות החשוב ביותר של ימינו

תוכנית BIRAX הזדקנות תממן פרויקטים מחקריים, תקדם את חשיבות המחקר בנושא וראותו באמצעות כנסים מדעיים ופעילות תקשורתית, ותהווה פורום לשיתוף פעולה מדעי בריטניה-ישראל, שהן שתי מעצמות בעולם המדע והחדשנות הבריאותית.

BIRAX AGEING 2019 - השקת הפרויקטים הזוכים:

המועצה הבריטית ושגרירות בריטניה בישראל גאות להכריז על השקת 7 שיתופי פעולה מחקריים חדשים בתחום ההזדקנות בין חוקרים מישראל ובריטניה. העבודה המחקרית תתבצע ב-3 השנים הקרובות במוסדות אקדמיים בשתי המדינות. 

הפרויקטים יוענקו כמעט 2.8 מיליון ליש"ט בסך הכל מ- BIRAX (Britain Israel Research and Academic Exchange Partnership) תוכנית של 10 מיליון ליש"ט לתמיכה במחקר חדשני בבריטניה-ישראלית. 

המחקרים של BIRAX Ageing יעסקו בהשפעות ההזדקנות על בריאות האדם ובשימוש ברפואה מותאמת אישית וביג דאטה בחקר ההזדקנות, ויחברו בין מדעניות ומדענים באוניברסיטה העברית, המרכז הרפואי הדסה, אוניברסיטת תל אביב, המרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי, אוניברסיטת אוקספורד, אוניברסיטת קיימברידג', קינגס קולג' לונדון ואוניברסיטת קווינז בלפאסט.  

המחקרים המשותפים יתמקדו בהיבטים שונים של ההזדקנות ובהשפעותיה על מצבים רפואיים כמו סוכרת, מחלות כלי דם, מחלה כרונית של מערכת העצבים כמו טרשת נפוצה, הדמיות מוח, וכן בשימוש באמצעים טכנולוגיים עבור מחקרים בניוון מקולרי.