דיוויד וויליטס - השר הבריטי לענייני אוניברסיטאות ומדע
דיוויד וויליטס - השר הבריטי לענייני אוניברסיטאות ומדע ©

צילום: אבישג שער

25 במרץ 2014 | צילום: אבישג שער

דייוויד ווילטס, שר המדע והאוניברסיטאות של בריטניה

זהו הביקור השני שלי בישראל כשר המדע והאוניברסיטאות. אל ביקורי הצטרפו סגני נשיאי האוניברסיטאות של קיימברידג', אדינבורו, לנקסטר, נוטינגהם ואוניברסיטת סיטי בלונדון וכן מנכ"ל ארגון האוניברסיטאות הבריטי, Universities UK.

הגענו לישראל כדי לעזור לאוניברסיטאות הבריטיות בעבודתן מול עמיתיהן הישראלים. יש לנו תשתית רחבה המבוססת על תוכניות דוגמת BIRAX וקשרים פוליטיים וכלכליים שמעולם לא היו כה חזקים. ועדיין, ברצוננו להשיג יותר.

האוניברסיטאות הבריטיות מזמינות בברכה עוד סטודנטים ישראליים להצטרף לקמפוסים שלהן. כ-600 סטודנטים ישראלים לומדים כיום בבריטניה, אבל בביקורי אני מעוניין לבחון כיצד ניתן להגדיל את הכמות הזו.

המוסדות האקדמיים בבריטניה רואים בשיתוף הפעולה הבינלאומי כליבת עשייתם.  אני גאה לומר שהשנה, כ-50% מהמחקרים שפורסמו על ידי מוסדות אקדמיים בריטיים היו בשיתוף פעולה עם מוסד אקדמי מחו"ל. רמת השיתוף המחקרי הזו מראה את מידת הפתיחות של החוקרים הבריטיים לבינלאומיות בגישתם.  אני מעוניין לבדוק כיצד ניתן להשתמש בתוכניות של האיחוד האירופי, דוגמת Horizon2020, כדי להגיע לרמה גבוהה אף יותר של חילופי סטודנטים ושיתוף פעולה אקדמי עם ישראל.

גם הממשלות שלנו חרטו על דגלן להרחיב את המחקר המשותף.  אנו משקיעים מיליון ליש"ט נוספים בתוכנית BIRAX. במהלך ביקורו כאן, ראש הממשלה הבריטי, דייוויד קמרון, היה גאה להשיק את הקול הקורא השני להצעות מחקר בתחום של טיפולים בתאי גזע. 

BIRAX ממשיכה לחבר בין החוקרים המובילים בתחומם בעולם למוסדות המחקר השונים בישראל ובבריטניה. הבוקר, יותר מ-300 חוקרים נפגשו בטכניון שבחיפה, בכנס BIRAX השני לרפואה רגנרטיבית, כדי לפתח כיווני מחקר חדשים. ל-BIRAX יש פוטנציאל עצום ואנו גאים לתמוך בתוכנית, יחד עם המועצה הבריטית ועם ממשלת ישראל.

כפי שאמר בכנסת ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון, אנחנו נגד חרמות. בריטניה פותחת את שעריה בפני סטודנטים ישראליים, מוסדות אקדמיים ישראליים ומכוני מחקר ישראלים.

יש לנו אמונה משותפת ביכולתו של החינוך לשנות את אורח החיים ואת המדינות השונות. ביקורי באוניברסיטה העברית בירושלים, אשר נוסדה בשנת 1925 על ידי בלפור ואחרים, לפני כמעט 90 שנה, הזכיר לי את הקשרים החינוכיים בין המדינות. אתמול, ביקרתי במעבדתו של ד"ר יעקב נחמיאס כדי לראות כיצד, ביחד עם מכון המחקר של לונדון, הם משלבים בין ביו-הנדסה חדשנית לביולוגיה של כלי דם כדי לקדם את המחקר על התחדשות תאי כבד. אני רוצה שנישען על הדוגמאות שציינתי כדי ליצור קשרים ענפים בהשכלה הגבוהה שימשיכו לשגשג לפחות עוד 90 שנה.

 

 

אודות תוכנית BIRAX:

תכנית (the Britain Israel Research and Academic Exchange Partnership) BIRAX היא תכנית בשווי 10 מיליון ליש"ט, שהוקמה ביוזמת שגרירות בריטניה בישראל והמועצה הבריטית בשיתוף עם קרן פירס ומגבית בריטניה.

התכנית מממנת מחקר חדשני, המשלב טיפולים בתאי גזע, בכדי להתמודד עם  כמה מהמחלות הקשות בעולם.

מעל 4 מיליון ליש"ט כבר הושקעו במימון 7 פרויקטים בבריטניה ובישראל, התומכים במחקר המתקיים  באוניברסיטאות אוקספורד, קיימברידג', נוטינגהם ואדינבורו

הקול הקורא השני יממן מחקרים נוספים ונתמך על ידי British Heart Foundation, Alzheimer’s Research UK, Parkinson’s UK ו- JDRF.

הקול הקורא הראשון נתמך על ידי קרן בוניטה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל הישראלי, קרן קאהן, קרן פילנתרופית מוריס וויויאן וואהל , קרן פירס, קרן משפחת וולפסון, קרן יד הנדיב ומגבית בריטניה.

התכנית נתמכת גם על ידי המכון הגליקוביולוגי של אוניברסיטת אוקספורד ,סיליה ואדוורד אטקין, המועצה הבריטית למחקר רפואי, קרן רוזטריס, קרן ברברה וסטנלי פינק וקרן שילה ודניס כהן.

ראו גם